Dodatkowo w czasie upałów może służyć do schłodzenia pomieszczeń w domu. Pompy ciepła to złożone systemy składające się z modułu wewnętrznego i zewnętrznego, przy czym podstawę stanowią elementy zewnętrzne. Natomiast w skład całej instalacji wchodzą również zasobniki na wodę, zbiorniki buforowe itp.
Jak działa pompa ciepła?
Jest urządzeniem, które pobiera energię cieplną z otoczenia budynku np. powietrza, gruntu, wody i oddaje tą energię do instalacji c.o. Pozyskana w ten sposób energia jest czysta i ekologiczna. Koszt jej przetworzenia to energia elektryczna służąca do zasilenia sprężarki pompy.
Najpopularniejsza pompa tzw. Pompa powietrze-woda pobiera energię z powietrza na zewnątrz i za pomocą czynnika i w skutek jego sprężenia wykorzystuje powstałe ciepło do podgrzewania wody grzewczej jak i użytkowej.
Innym rodzajem pompy jest pompa gruntowa, która jako źródło ciepła wykorzystuje energię z gruntu. Pompy te uznawane są za bardzo wydajne nie mniej jednak same prace montażowe wiążą się z odwiertami w gruncie bądź montowanie kolektorów gruntowych a do całości dochodzą pozwolenia, które do takiej pracy są wymagane.
Dofinansowanie do pompy ciepła
koszty inwestycji w pompę ciepła można dodatkowo obniżyć, korzystając z dofinansowania na instalację pompy ciepła lub wymianę nieefektywnych kotłów i akumulacyjnych lub elektrycznych systemów grzewczych.
We wrześniu 2018 roku uruchomiony został rządowy program „Czyste powietrze” udzielający dofinansowania na wymianę starych pieców i kotłów na paliwa stałe a także termomodernizację budynków jednorodzinnych. Główną ideą i celem programu jest redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza generowanych przez domy jednorodzinne. Jednym z elementów dofinansowania są pompy ciepła na które można ubiegać się o środki stanowiące nawet 90% kosztów inwestycji!
Korzyści i oszczędności
Pompy ciepła pozwalają ograniczyć koszty ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej. Redukcja kosztów może osiągnąć nawet 75%, nie mniej jednak wpływ na to ma szereg czynników takich jak min. lokalizacja, wielkość domu, ocieplenie, rodzaj ogrzewania (podłogowe, kaloryfery) oraz od ewentualnego wykorzystania pompy ciepła do funkcji chłodzenia pomieszczeń.
Zapewne relatywnie oszczędniejsza będzie inwestycja w pompę powietrze-woda, gdyż prace montażowe nie wymagają wykonania kosztownych prac ziemnych. Dodatkowo uzyskanie dofinansowania i fakt ciągłych wzrostów cen paliw opałowych czy gazu wpływa korzystnie na inwestycję w pompę ciepła.
Pompa ciepła i panele fotowoltaiczne
Z racji tego, że pompa ciepła do swojej pracy angażuje wyłącznie energie elektryczną idealnym wręcz rozwiązaniem jest połączenie systemu ciepłowniczego (pompy) z instalacją fotowoltaiczną. Chociaż koszt inwestycji może wydawać się spory to zwróci się on w danym okresie i pozwoli być całkowicie niezależnym zarówno od cen paliw opałowych, gazu czy też energii elektrycznej.
Dodając do tego fakt komfortu bezobsługowej instalacji zarówno fotowoltaicznej jak i grzewczej możemy spokojnie cieszyć się wolnym czasem a nie „dokładaniem do pieca”. Pompa ciepła i fotowoltaika to idealne połączenie biorąc pod uwagę, że zarówno na jedno jak i na drugie możemy uzyskać dofinansowanie.
PRACUJEMY DLA CIEBIE
Zadaj pytanie
Jeśli chcesz porozmawiać z kimś bezpośrednio
Zadzwoń do Nas
17 710 50 02
lub
+48 796 376 015