Nadwyżka energii z fotowoltaiki – co się z nią dzieje?
Dzięki panelom fotowoltaicznym możemy wyprodukować określoną ilość czystej energii. Ich moc oblicza się tak, by zaspokajały potrzeby danego gospodarstwa domowego. Zdarza się jednak, że w wyjątkowo słonecznych miesiącach powstają nadwyżki. Co z nimi zrobić?
Panele fotowoltaiczne to nowoczesny, wydajny, oszczędny i na dodatek ekologiczny sposób wytwarzanie energii niezbędnej do zasilania różnorodnych systemów w naszym domu. Na jej montaż decyduje się coraz więcej osób. Odpowiednie dopasowanie ich mocy do naszych potrzeb pozwoli na poczynienie dużych oszczędności. Dobrą informacją jest również fakt, że w słoneczne, bezchmurne dni (zazwyczaj w okresie od kwietnia do końca sierpnia) panele są w stanie wytworzyć znacznie więcej energii, którą możemy wykorzystać w tej bardziej pochmurnej części roku, czyli jesienią i zimą. Jak to zrobić? Możliwości są dwie.
Oddawanie energii do sieci
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest instalacja typu on-grid. Dzięki niej nasze panele zostają podłączone do zewnętrznej sieci energetycznej. Po podpisaniu specjalnie przygotowanej umowy, montuje się licznik dwukierunkowy, który pozwala na oddawanie wyprodukowanych nadwyżek energii do sieci oraz późniejsze odbieranie ich. Oznacza to, że niewykorzystana energia nie przepada. Tutaj jednak pojawia się ważna kwestia, bowiem nie wraca ona do naszego domu w proporcji 1:1, czyli dokładnie w takiej ilości, jaką oddaliśmy. W przypadku instalacji o mocy mniejszej niż 10 kWp jest to 80%, natomiast w przypadku większych 70%.
Mimo to, dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna pozwala na cieszenie się darmową energią płynącą ze słońca bez żadnych ograniczeń przez cały rok.
Magazynowanie energii
Kolejnym, znacznie mniej popularnym rozwiązaniem jest instalacja typu off-grid. Nie posiada ona połączenia z siecią zewnętrzną, a wyprodukowane nadwyżki magazynowane są w specjalnych akumulatorach. W takiej sytuacji 100% energii należy do nas, jest to jednak znacznie droższe rozwiązanie.
Ciekawą alternatywą jest również połączenie tych dwóch wariantów. Jest to instalacja hybrydowa, posiadająca zarówno połączenie z siecią, jak i własne akumulatory. Część energii jest oddawana, a część pozostawiana na własny użytek.
Najczęściej jednak spotykamy pierwsze z opisanych rozwiązań, czyli on-grid. Jest ono najpopularniejsze i wyróżnia się sporą wygodą. Korzystanie z nadwyżek jest w pełni zautomatyzowane – oznacza to, że nie wymaga od użytkownika wykonywania żadnych dodatkowych czynności. Dodatkowo produkowane przez właścicieli fotowoltaiki nadwyżki energii nigdy się nie marnują, wpływają na budowanie rozproszonego, a przez to znacznie bezpieczniejszego systemu energetyki.
Panele fotowoltaiczne to duża oszczędność i ochrona środowiska. To inwestycja, która bardzo szybko się zwraca, szczególnie obecnie, dzięki programom dotacyjnym.