Czym cechują się małe instalacje fotowoltaiczne?
Chcesz zamontować panele fotowoltaiczne na domu jednorodzinnym lub przedsiębiorstwie? Zastanawiasz się, czym jest mała instalacja i jakie formalności wiążą się z jej wyborem? Wyjaśniamy.
Wraz z rosnącym zainteresowaniem fotowoltaiką, wzrasta liczba pytań oraz wątpliwości dotyczących rodzajów instalacji i związanych z nimi kwestii formalnych. Postanowiliśmy je rozwiać.
Mała instalacja fotowoltaiczna – cechy
Fotowoltaika to jedno z najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii. Coraz częściej montuje się ją zarówno na gospodarstwach domowych, jak i na budynkach należących do przedsiębiorstw. Pozwala to na wykorzystywanie czystej energii ze słońca i zamienianie jej w prąd nadający się do zasilania nieruchomości. Instalacja fotowoltaiczna różni się jednak od siebie – przede wszystkich ze względu na ilość zamontowanych paneli, a tym samym jej moc. Znaczące różnice dotyczą także koniecznej dokumentacji. Należy bowiem wiedzieć, że aby zamontować panele fotowoltaiczne, konieczne jest otrzymanie odpowiedniego pozwolenia. W przypadku niewielkich instalacji proces ten zazwyczaj jest szybki i prosty. Znacznie więcej czasu trzeba poświęcić, chcąc stworzyć własną farmę fotowoltaiczną. Tym razem jednak koncentrujemy się na zagadnieniu małej instalacji.
Biorąc pod uwagę moc instalacji, wyróżnia się jej 3 rodzaje:
- Mikroinstalacja – jej maksymalna moc nie może przekroczyć 50 kWp,
- Małe instalacje – mieszczące się w przedziale od 50 kWp do 500 kWp
- Farmy fotowoltaiczne – o mocy powyżej 500 kWp
Mała instalacja fotowoltaiczna – dokumenty
Decydując się na panele o mocy maksymalnej 500 kWp, należy pamiętać o kwestiach formalnych. Niezbędne jest skompletowanie dokumentacji zawierającej:
- Pozwolenie na budowę
- Określenie warunków przyłączenia do sieci energetycznej
- Stosowny wpis do raportu w Urzędzie Regulacji Energetyki
- oraz pełną dokumentację projektową
W niektórych przypadkach konieczna jest również zgoda konserwatora zabytków (gdy wymaga tego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) oraz decyzja o warunkach środowiskowych.
Załatwienie wszystkich formalności zazwyczaj zajmuje od kilku tygodni, nawet do kilku miesięcy, trzeba się więc uzbroić w cierpliwość.
Warto jednak pamiętać, że część z tych wymagań dotyczy przedsiębiorców, nie osób prywatnych wytwarzających prąd na własny użytek. W przeciwieństwie do przedsiębiorców nie muszą one np. starać się o wydanie koncesji, nie muszą również wpisywać się do rejestru wytwórców.
Pomoc profesjonalistów na wagę złota Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj instalacji wybrać dla siebie i jakie formalności się z tym wiążą, poproś o radę naszych specjalistów. Służymy pomocą wszystkim klientom i zawsze staramy się dobrać rozwiązania najlepsze do ich potrzeb.