Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych? Czym się różnią?
Panele fotowoltaiczne różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim materiałem, z którego są produkowane i wydajnością działania. Główny podział klasyfikuje je na trzy rodzaje paneli fotowoltaicznych – ogniwa monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz amorficzne. Dostosowując typ paneli fotowoltaicznych do swoich indywidualnych potrzeb, warto zwrócić uwagę na ich moc, wydajność oraz odporność komponentów na czynniki zewnętrzne.
Generacje a rodzaje paneli fotowoltaicznych
Klasyfikacja paneli fotowoltaicznych obejmuje nie tylko ich strukturę i tworzywo, ale również specyfikę działania. Podstawowy podział rozgranicza dwie generacje paneli fotowoltaicznych. Trzecia generacja nie jest zbyt popularna na polskim rynku ze względu na wysoką cenę i niezadowalającą żywotność. Do pierwszej generacji zalicza się panele monokrystaliczne, polikrystaliczne, druga obejmuje panele amorficzne, CIGS oraz CdTe, a panele polimerowe i barwnikowe ogniwa fotowoltaiczne zaliczane są do produktów trzeciej generacji.
Panele monokrystaliczne
Do produkcji paneli monokrystalicznych wykorzystuje się czysty krzem monolityczny. Najczęściej występują one w formie ośmiokąta o barwie czarnej lub granatowej. Sprawność tych paneli określana jest na 24%. Tym, co je wyróżnia, jest ich wysoka żywotność. Niestety dobre parametry techniczne paneli monokrystalicznych przekładają się na ich wysoką cenę.
Panele polikrystaliczne
Panele polikrystaliczne są produkowane z wykorzystaniem wysokokrystalicznego krzemu. Posiadają kwadratowy kształt oraz niebieski kolor z widocznymi na powierzchni pasami. Panele polikrystaliczne charakteryzuje trochę niższa wydajność w porównaniu z panelami monokrystalicznymi, ale tym samym są bardziej ekonomiczne w zakupie.
Panele z krzemu amorficznego
Ten rodzaj paneli fotowoltaicznych zalicza się do drugiej generacji. Produkcja ogniw tego typu wymaga zastosowania krzemu amorficznego, dlatego też nie przypominają one kształtem kryształu. Wyróżniają się ciemnym kolorem, najczęściej bordowym. Za ich główną zaletę uważa się lekkość i elastyczność, a dodatkowo posiadają wysoką moc i wydajność. Jeżeli chodzi o wytwarzanie energii elektrycznej, to panele amorficzne wypadają nieco słabiej niż ich odpowiedniki zaliczane do pierwszej generacji.
Jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych wybrać?
Rodzaj paneli fotowoltaicznych musi odpowiadać indywidualnym potrzebom użytkownika. Największą popularnością cieszą się obecnie panele fotowoltaiczne pierwszej generacji, a więc mono- i polikrystaliczne. Uznanie klientów zyskują przede wszystkim ze względu na dobry stosunek ceny do wydajności. Wybierając odpowiedni dla siebie typ trzeba mieć na uwadze fakt, że nie wszystkie rodzaje paneli fotowoltaicznych będą odpowiednie dla konkretnych budynków. Najważniejsza w tym przypadku jest moc komponentów, dostosowana do wielkości budynku i zapotrzebowania energetycznego. Przed wyborem elementów instalacji fotowoltaicznych trzeba zweryfikować również ich awaryjność, sprawność, żywotność oraz dostępność części zamiennych.