Czym kierować się wybierając baterię do fotowoltaiki?
Produkcja energii elektrycznej ze słońca w ciągu roku nie jest równomierna, co uwarunkowane jest nasłonecznieniem. Bateria do fotowoltaiki to istotny element całej instalacji fotowoltaicznej, ponieważ to dzięki niej możliwe jest gromadzenie i magazynowanie energii, która została wyprodukowana. Bateria do fotowoltaiki pełni ważną funkcję szczególnie w instalacjach off-grid, które nie posiadają połączenia z siecią energetyczną. Akumulator w instalacji fotowoltaicznej znacznie ułatwią samodzielność energetyczną użytkownika.
Czym jest i jak działa bateria w fotowoltaice?
Bateria w fotowoltaice to rodzaj ogniwa galwanicznego, które może być wielokrotnie ładowane za pośrednictwem prądu elektrycznego. Akumulatory w instalacji fotowoltaicznej magazynują nadwyżki energii. To dzięki ich działaniu możliwe jest ograniczenie strat związanych z zapasami energii. Bateria do fotowoltaiki może gromadzić energię bezpośrednio z sieci energetycznej. Magazynowana przez nią energia elektryczna może zostać uwolniona w rezultacie zachodzących reakcji chemicznych w elektrodach baterii.
Dlaczego bateria do fotowoltaiki jest tak ważna?
Odpowiedzią na to pytanie jest zmienny klimat panujący w naszym kraju. Latem panele fotowoltaiczne produkują wystarczającą ilość energii, której nadmiar można magazynować, ale nocą i w okresie zimowym jest ona niewielka. Bateria do fotowoltaiki jest praktycznym rozwiązaniem, ponieważ umożliwia skorzystanie z zapasów energii w dowolnym momencie, zwłaszcza w okresie niedoboru światła słonecznego.
Rodzaje baterii do fotowoltaiki
Dostępne w sprzedaży baterie do fotowoltaiki można podzielić na kilka typów. Są to:
● baterie kwasowo-ołowiowe – najbardziej opłacalne cenowo, ale wykazują mniejszą pojemność od pozostałych,
● baterie litowo-jonowe – szybko się ładują i często rozładowują, idealne dla fotowoltaiki ze względu na odpowiednią pojemność,
● baterie litowo-żelazowo-fosforanowe – świetnie sprawdzają się w instalacjach fotowoltaicznych, wydajne i żywotne, wyróżniają się stałą pojemnością przez cały okres użytkowania,
● baterie żelowe – wypełnione elektrolitem ciekłym zagęszczonym krzemionką, świetnie współpracują z instalacją fotowoltaiczną.
Najlepiej w fotowoltaice sprawdzają się akumulatory żelowe. Właściwie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile baterii będzie potrzebne do fotowoltaiki, ponieważ liczbę wymaganych akumulatorów determinuje zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Jeden akumulator żelowy 12v 200Ah jest w stanie magazynować nawet 2,4 kWh energii.
Wybór najlepszej baterii do fotowoltaiki – na co zwrócić uwagę?
Magazynowanie energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej zawsze wymaga zakupu odpowiedniej baterii. Do wyboru najlepszego akumulatora niezbędne jest wcześniejsze określenie mocy obciążeń urządzeń, które mają być zasilane wyprodukowaną energią. Istotne w tym przypadku jest także oszacowanie czasu ich działania. Oprócz baterii należy wyposażyć instalację fotowoltaiczną również w przetwornicę, dopasowaną do systemu pod względem mocy i napięcia. Dzięki temu podłączone urządzenia będą prawidłowo funkcjonować.