Jak poprawnie odczytywać licznik prądu?
Licznik prądu to nic innego jak urządzenia pomiarowe, które znajdują się w budynkach. Ich zadaniem jest pokazanie wielkości zużycia energii elektrycznej, aby można było ją rozliczyć z dostawcą. Umiejętność poprawnego odczytywania licznika prądu jest niezbędna, jeśli rozliczamy się z operatorem poprzez samodzielne odczyty zużycia. Jak odczytywać licznik i na co szczególnie zwrócić uwagę?
Liczniki prądu – rodzaje
Mogłoby się wydawać, że licznik prądu w każdym punkcie odbioru powinien być wyglądać tak samo, jednak występuje kilka rodzajów tych urządzeń pomiarowych, opisanych poniżej.
Licznik elektroniczny
Licznik elektroniczny to najnowocześniejszy typ urządzenia pomiarowego, który działa w oparciu o układy scalone. W miejsce tarczy został zamontowany wyświetlacz cyfrowy, na którym znajduje się wartość aktualnego zużycia energii. Liczniki elektroniczne są mniej awaryjne i dokładniejsze, dlatego też coraz częściej zastępują starsze modele.
Licznik indukcyjny
To tradycyjne rozwiązanie, znane od wielu lat. Indukcyjne urządzenie pomiarowe posiada specjalną tarczę, wykonaną z metalu, która obraca się na skutek poboru energii elektrycznej. Użytkownicy, którzy posiadają taki typ licznika, mogą rozliczać się z dostawcą prądu zarówno poprzez prognozy, jak i za pośrednictwem bieżących odczytów.
Przedstawione powyżej typy liczników można sklasyfikować również ze względu na liczbę podpiętych faz. Wyróżnia się zaprezentowane poniżej typy liczników.
Licznik jednofazowy
Jednorazowe urządzenia pomiarowe sprawdzają się najlepiej w tych nieruchomościach, gdzie zużywane są niewielkie ilości energii elektrycznej.
Licznik trójfazowy
W budynkach, w których zużycie prądu jest duże (np. przy użytkowaniu klimatyzacji i wielu sprzętów), wymagane jest podłączenie trzech faz i zastosowanie licznika trójfazowego.
Jak odczytywać licznik prądu?
Odczytywanie liczników nie jest zadaniem skomplikowanym. Najważniejszą informacją, którą można odczytać z urządzenia pomiarowego, jest ilość zużytych kilowatogodzin. Rodzaj zużycia uzależniony jest od wybranej taryfy – całodobowej lub dwustrefowej. Wartość licznika należy odczytywać bez zer z przodu. Stan licznika prądu zgłasza się dostawcy – osobiście, telefonicznie lub przez Internet.
Liczniki prądu w fotowoltaice
Instalacja fotowoltaiki wymaga wymiany klasycznego licznika prądu na dwukierunkowy – użytkownik takiego licznika jest zarówno wytwórcą, jaki i odbiorcą energii elektrycznej. Należy pamiętać, że trzeba to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania fotowoltaiki. Takie urządzenia nie tylko sczytują zużycie prądu, ale podają również wartość energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne.
Jak odczytać licznik dwukierunkowy?
Do odczytu licznika dwukierunkowego niezbędne są specjalne kody:
● 1.8.0 – zużycie całkowite (ilość energii pobranej z sieci w kWh),
● 2.8.0 – energia oddana do sieci (w kWh).
Dla osób korzystających z taryfy dwustrefowej, licznik podaje również informacje o ilości oddanej energii elektrycznej w danej strefie I (2.8.1) oraz II (2.8.2).