Montaż paneli fotowoltaicznych na Podkarpaciu – dlaczego warto i jakie są koszta?
Podkarpacie jest jedną z najlepszych lokalizacji dla instalacji fotowoltaicznych, co zawdzięcza dobremu nasłonecznieniu. Zainteresowanie fotowoltaiką na tym terenie stale rośnie, ale wciąż województwo podkarpackie pozostaje w tyle w liczności elektrowni solarnych w skali całego kraju. Podkarpacie przoduje jednak w ilości otrzymanych dofinansowań do montażu fotowoltaiki.
Fotowoltaika Podkarpacie – najważniejszy jest audyt
Inwestycja w panele fotowoltaiczne rozpoczyna się od przeprowadzenia audytu, który ma na celu dobór odpowiedniej mocy całej instalacji przed jej zaprojektowaniem. Chodzi tutaj głównie o określenie lokalizacji ogniw, ich ilości oraz kąta nachylenia paneli solarnych. W województwie podkarpackim równie dużą popularnością ,co instalacje dachowe, cieszą się instalacje w gruncie.
Fotowoltaika na Podkarpaciu – jaki jest całkowity koszt instalacji?
Finalny koszt montażu determinuje przede wszystkim jeden czynnik, a mianowicie – średnie roczne zużycie energii elektrycznej. Cena paneli fotowoltaicznych oscyluje w granicach od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych i właściwie generuje większość kosztów inwestycji. Do działania instalacji niezbędny jest także zakup inwertera, konstrukcji mocującej, zabezpieczeń, specjalnych stelaży i okablowania. Wreszcie do kosztów należy doliczyć robociznę przy montażu całej elektrowni słonecznej, które mogą stanowić nawet ⅕ wszystkich wydatków. Szacuje się, że średnia cena fotowoltaiki na terenie kraju waha się pomiędzy 20 a 35 tysięcy złotych.
Instalacja fotowoltaiczna w województwie podkarpackim – dofinansowania
Na szczęście z pomocą inwestorom przychodzą dotacje unijne i rządowe. Do dyspozycji klientów jest kilka programów, które umożliwiają ubieganie się o zwrot kosztów poniesionych na inwestycję. Mowa tutaj o „Czystym powietrzu” czy programie „Energia Plus”, skierowanym głownie do przedsiębiorstw. Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o jednym udogodnieniu. Inwestorzy mogą uzyskać tzw. zielone kredyty na fotowoltaikę w niektórych bankach.
Instalacja fotowoltaiczna na Podkarpaciu – czy warto?
Decyzję o montażu fotowoltaiki powinno się podejmować głównie ze względu na uwarunkowania lokalizacyjne. Choć cała Polska wykazuje nasłonecznienie o średniej wartości około 1000 kWh/m2, to jednak najlepsze warunki dla paneli solarnych występują w południowej i południowo-wschodniej części naszego kraju, w tym na Podkarpaciu. Należy pamiętać, że wydatki poniesione na instalację fotowoltaiczną, zwracają się już od pierwszego jej uruchomienia, a całość najczęściej w ciągu sześciu lat (przy korzystaniu z dotacji) lub dziesięciu lat, jeśli koszty ponosi tylko inwestor. Biorąc pod uwagę fakt, że żywotność paneli szacuje się na około 25 lat, oznacza to, że przez mniej więcej 15 lat można czerpać energię ze słońca zupełnie za darmo.