Projektowanie instalacji fotowoltaicznej – najważniejsze informacje
Instalacje fotowoltaiczne zyskują na popularności, co wynika z coraz większej świadomości ekologicznej konsumentów. Z tego powodu od firm instalatorskich, które oferują zarówno projektowanie, jak i montaż fotowoltaiki, wymaga się coraz większej odpowiedzialności. Klienci oczekują doboru odpowiednich komponentów instalacji oraz opracowania takiego projektu, który będzie dostosowany do ich indywidualnych potrzeb – instalacja musi być wydajna i bezawaryjna.
Projektowanie instalacji fotowoltaicznej
Opracowanie projektu elektrowni solarnej to proces skomplikowany. W trakcie jego trwania nie powinny wystąpić żadne błędy, ponieważ w przyszłości mogą one skutkować tym, że instalacja nie będzie działać w prawidłowy sposób. Sam proces projektowania powinien być poprzedzony pomiarem dachu, określeniem rodzaju jego poszycia i orientacji budynku względem słońca. Etapy tworzenia projektu instalacji fotowoltaicznej są następujące:
- zebranie niezbędnych informacji o budynku,
- dobór mocy instalacji – musi pokryć roczne zapotrzebowanie konsumenta na energię elektryczną, włącznie ze stratami,
- zaplanowanie rozmieszczenia paneli fotowoltaicznych na dachu z uwzględnieniem zacienienia,
- wyliczenie zysków energii z instalacji fotowoltaicznej.
Schemat instalacji fotowoltaicznej
Każda instalacja składa się z kilku lub kilkunastu paneli fotowoltaicznych, które są w stanie pozyskiwać energię ze słońca. Moduły są ulokowane na konstrukcji wsporczej – na dachu lub w gruncie. W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzi również falownik (inwerter), którego zadaniem jest kontrolowanie całego procesu i uzyskanie prądu zmiennego. Kolejnym elementem instalacji jest licznik dwukierunkowy, który jest podłączony do sieci energetycznej i umożliwia oddawanie nadwyżek energii elektrycznej. Aby zrozumieć skomplikowany proces działania instalacji fotowoltaicznej, warto zapoznać się z jej schematem. Może on dotyczyć:
- instalacji fotowoltaicznej off-grid – system nieprzyłączony do sieci (wyspowy),
- instalacji fotowoltaicznej on-grid – elektrownia fotowoltaiczna podłączona jest do zewnętrznej sieci energetycznej,
- instalacja hybrydowa – połączenie paneli fotowoltaicznych i magazynów energii.
Schemat instalacji fotowoltaicznej jest kluczową kwestią z punktu widzenia bezpieczeństwa. Instalacja on-grid wymaga przyłączenia do sieci energetycznej, a operatorzy żądają przedstawiania schematu, prezentującego w jaki sposób będzie to wykonane. Zdarzają się sytuacje, kiedy schemat instalacji fotowoltaicznej jest potrzebny do określenia zabezpieczeń pożarowych. Instalacja o mocy wyższej niż 6,5 kW wymaga projektu zgodnego z ochroną przeciwpożarową.
Dobry projekt instalacji fotowoltaicznej, czyli jaki?
Nie ma dwóch takich samych projektów instalacji fotowoltaicznych, ponieważ każdy z nich będzie inny – dostosowany do zapotrzebowania domu, firmy lub gospodarstwa rolnego. Personalizacja projektu stanowi zapewnienie, że elektrownia solarna spełni oczekiwania i potrzeby inwestora oraz umożliwi mu niezależność od zewnętrznych dostawców energii. Każdy projekt powinien być poprzedzony wizytą na miejscu, a także rozmową z klientem, które pozwolą precyzyjnie dobrać rodzaj i moc instalacji. Dobry projekt zagwarantuje prawidłową pracę elektrowni solarnej, generując oszczędności dla konsumenta.